Diyabetik Çocuklar Kampı

Aygaz’ın 2004 yılından bu yana destek verdiği ve Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk sağlık kamplarından biri olma özelliğini taşıyan Diyabetik Çocuklar Kampı, diyabetik çocuklara kendi kendilerine yeterek yaşamayı öğretirken, yeni dostluklar kurma ve güzel vakit geçirme imkanı sağlamaktadır.

Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği Aygaz’ın desteği ile diyabetik çocuk ve ailelerine yönelik eğitici ve bütünleştirici etkinlikler düzenlemektedir. Derneğin diyabetik çocukları bir araya getirmeye yönelik önemli çalışmalarından birini, her yıl Temmuz ayında gerçekleştirilen Diyabetik Çocuklar Kampı oluşturmaktadır. Kampa 8 – 18 yaş arası diyabetik çocuklar ücretsiz olarak katılmaktadır.

Uzman doktorların, diyetisyenlerin, spor eğitmenlerinin, psikiyatr ve psikologların hazır bulunduğu kampta 100 civarında diyabetik çocuğa hipo ve hiperglisemi nedenleri, klinik bulguları, alınacak önlemler, kan ve idrarda glikoz keton bakılması, insülin tipleri, enjeksiyon teknikleri, spor ve egzersiz yapma alışkanlığı, spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler, diyabette beslenme özellikleri ve düzeni, diyabetin komplikasyonları ve bunlardan kaçınmanın yolları hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca diyabette takip kriterleri ve izlemenin önemi konusu hem uygulamalı hem de teorik olarak anlatılırken, çocuklar psiko-sosyal yönden de eğitilmektedir. Çocuklar diyabet hastalığıyla ilgili aldıkları eğitimin yanı sıra sanatsal ve sportif faaliyetlere de katılmaktadır.