Faaliyet Alanları

1961 yılında kurulan Aygaz, LPG’nin temini, stoklanması, dolumu ve LPG’li cihaz üretimi ile satışını kapsayan süreçleri gerçekleştiren entegre bir LPG şirketidir.


LPG sektöründe faaliyet gösteren halka açık ilk şirket olan Aygaz, 81 ilde 1.718 otogaz, 2.406 tüpgaz istasyonuyla hizmet vermektedir.


Tüketiciler tarafından en çok tercih edilen LPG ürünlerini sunan Aygaz, her gün 60 binin üzerinde eve girmekte ve günde 200 bin araca, Aygaz ve markalarının istasyonlarından yakıt temin etmektedir.

60 BİN EVİ
HER GÜN
ZİYARET EDİYORUZ.
GÜNDE
200
BİN ARACA ENERJİ SAĞLIYORUZ.
4 BİNİNÜZERİNDE
BAYİİ İLE TÜRKİYE’NİN
HER YERİNDEYİZ.
LPG Temin
3 gemilik tek Türk gemi filosu destekli kuvvetli lojistik yapısı sayesinde, kendi nihai müşterilerinin, diğer LPG dağıtım şirketlerinin ve yurtdışı müşterilerinin içinde olduğu geniş bir ekosisteme, yüksek kaliteli ve ekonomik LPG temini sağlamaktadır. Bu kapsamda Aygaz, Avrupa’nın en büyük LPG ithalatçısı konumundadır. Yüksek temin miktarı ve kaynak çeşitliliği ile güçlü lojistik altyapısının verdiği imkânları kullanarak transit satışlar da gerçekleştirmektedir.

Kaynak çeşitliliğini her zaman stratejik gören Aygaz; Rusya, Kazakistan, Cezayir, Norveç, ABD gibi ana üreticilerden geliştirdiği alımlarla, Türkiye LPG sektörünün temin güvencesinin sağlanmasında kritik bir role sahiptir.
178 BİN M 3
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK
LPG DEPOLAMA KAPASİTESİ
5
DENİZ TERMİNALİ
Dolum
Aygaz’ın uluslararası standartlara uygun, en modern teknolojiyle işletilen 5 deniz terminali, 6 dolum tesisi ve 9 dağıtım merkezinin yanı sıra tüp, tank, valf ve dedantörleri ile LPG cihazları üreten bir işletmesi vardır.

Toplam 178,4 bin m³ ile Türkiye’nin en büyük LPG depolama kapasitesine sahip olan Aygaz’ın, güçlü teknolojik altyapı ve donanıma sahip tesislerinde depolanan LPG, tüplere otomatik olarak doldurulmakta ve güvenlik testlerinin ardından dağıtıma hazır hale gelmektedir.

Her Aygaz tüpü “birebir sızdırmazlık contası değişimi”, “aşırı dolum ve gaz kaçağı”, “eksik dolum” kontrollerinden geçirildikten sonra tam dolum ve kalite güvencesini gösteren “tüp bilgi kartı” ve “hologram kapak” ile mühürlenerek tüketiciye ulaştırılmaktadır.

Aygaz ürünleri ISO 9001 Kalite, ISO 14001 Çevre ve OHSAS 18001 İş Sağlığı-Güvenliği, ISO 50001 Enerji, ISO 10002 Müşteri Şikayetleri Yönetimi belgelerine, AB ülkelerinde serbest dolaşım iznini belgeleyen CE ve PI markalama sertifikalarına, TSE’nin Müşteri Dostu Kuruluş ve Müşteri Dostu Marka belgelerine sahiptir.
6 DOLUM TESİSİ
9 DAĞITIM MERKEZİ
Deniz Taşımacılığı
1967 yılından bu yana deniz taşımacılığı faaliyetlerini kendi gemileriyle sürdüren Aygaz, özel donanımlı ve tam basınçlı üç LPG gemisi işletmektedir.

Beykoz, Beylerbeyi ve Kuzguncuk adlı üç gemiden oluşan bu filo Aygaz’ın %100 iştiraki olan Anadoluhisarı Tankercilik A.Ş. tarafından yönetilmektedir. Gemiler, ithalat-ihracat faaliyetlerinin yanı sıra Aygaz’ın deniz terminalleri arasında LPG ikmalinin de önemli bir kısmını karşılamaktadır.

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu LPG’nin yaklaşık yarısını tedarik eden Aygaz, aynı zamanda ülkenin en büyük LPG deniz lojistik operasyonunu yürütmektedir.
TÜRKİYE’NİN
EN BÜYÜK
LPG
DENİZ
LOJİSTİK OPERASYONU
300
AŞKIN TANKER
190
TÜPGAZ KAMYONU
Kara Taşımacılığı
Aygaz, doğrudan boru hattının olmadığı ve deniz taşımacılığıyla ulaşamadığı dolum tesislerine LPG’yi tanker yarı römorkları; konut, ticari ve sanayi müşterilerine dökmegazı ve otogaz istasyonlarına otogazı ise uluslararası standartlarda tanker kamyonlarıyla taşımaktadır.

Ayrıca, dolum tesislerine bağlı tüp dağıtım merkezlerine ve yurt çapında yayılmış tüpgaz bayilerine tüpgaz nakliyesi yapmaktadır.

Aygaz’ın “Karayolu ile Tehlikeli Madde Taşıma Aracı Uygunluk Belgeli” LPG kara tanker filosu, GPS ile 7 gün 24 saat online olarak izlenmektedir.
55 PÜRSU KAMYONU
77 BİN M 2
ÜRETİM TESİSİ
19ÜLKEYE İHRACAT
Üretim
Aygaz, iç piyasada kullandığı tüp, valf, küçük dökme tankı ve dedantör gibi ürünleri Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 52 bin m² açık ve 25 bin m² kapalı alana sahip işletmesinde üretmektedir.

İleri teknolojinin kullanıldığı Gebze İşletmesi, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir.
Yurt Dışı Faaliyetleri
Aygaz Londra şubesi, yurt dışı piyasalarda üçüncü taraflarla yürütülen ticaret hacmini daha da artırarak ithalat, ihracat ve transit operasyonlarını destekleyecek ve tedarik zincirinden ek değer üretecek bir yatırım olmayı hedeflemektedir.