Yüksek Oktanlı Yakıt LPG

LPG’nin Yüksek Oktan Sayısının Motor Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Vuruntu yakıtın oktan sayısı, motorun tasarımı, ateşleme avansı krankı gibi birçok faktörle ilişkili olup esasen motorun tam açık boğaz (wide-open-throttle) çalışma koşullarında gerçekleşmektedir (Heywood, 1988). Yüksek sıcaklık, yüksek basınç ve yanma süresinin uzatılmasına sebep olan parametrelerden dolayı motorun vuruntu rejimine girmesinin olasılığı artabilmektedir. Yüksek oktanlı yakıtın avantajları vuruntuya karşı olan direncinden dolayı daha yüksek sıkıştırma oranlarına çıkabilmesi ile kısıtlanmayıp, kullanılacağı motorun performansını, fren termal verimini, özgül yakıt tüketimini, torkunu ve emisyon değerlerini olumlu yönde etkilemektedir (Heywood, 1988; Brown vd. 1999).

LPG gibi yüksek oktan sayılı yakıt kullanımıyla motorun daha geniş ve zorlu kullanım koşullarında kullanılması mümkün kılınmaktadır. Ateşleme avansı genel olarak yüksek devirlerde artmakta olduğundan, daha yüksek oktanlı bir yakıt kullanıldığında, avans derecesi vuruntu olmadan artırılabilmektedir, bu da yüksek devir gerektiren kullanım şartlarında (örneğin yokuş kalkışlarında vs.) performans kaybı olmamasını ve motorun tork ve çekiş gücünde artış sağlamaktadır. Yapılan çalışmalarda oktan sayısı arttıkça benzinli motorun performansının orantılı bir şekilde arttığı gözlemlenmiştir.

Yeni tasarlanacak ve sadece LPG kullanılacak motorlarda yüksek sıkıştırma oranları kullanılarak veriminin artırılması, emisyon değerlerinin düşürülmesi büyük avantaj sağlayacaktır. Ayrıca, benzin ve LPG ile çalışan dönüşüm gerçekleştirilmiş çift yakıtlı motorlarda ise LPG yakıtının kullanılması motorda önemli avantaj sağlayacaktır. Yüksek yüklerde ya da motor soğutma suyunun sıcaklığı arttığında LPG kullanımı yüksek oktan sayısı nedeniyle motorun vuruntu rejimine girmesini önleyecektir.